Dlaczego jedna i ta sama strona internetowa może zachowywać się inaczej na różnych komputerach i dla różnych przeglądarek?

Dlaczego jedna i ta sama strona internetowa może zachowywać się inaczej na różnych komputerach i dla różnych przeglądarek?

Większość z nas regularnie odwiedza kilka stron internetowych, a znajomość tych stron przyspiesza nasze korzystanie z nich. Dobrze zaprojektowana strona internetowa to przyjemność korzystania z JAWS, dzięki szybkim klawiszom nawigacyjnym, które umożliwiają poruszanie się po elementach takich jak linki, formularze i nagłówki. Można również wywoływać listy tych elementów, co może pomóc w bardziej wydajnym poruszaniu się po stronie.
W miarę jak poznajemy ulubione witryny, możemy jeszcze bardziej dostosować nasze działanie za pomocą takich narzędzi, jak znaczniki położenia, elastyczne przeglądanie sieci Web, a nawet skrypty.
Narzędzia te są szczególnie przydatne w pracy, gdzie ważne jest, aby uzyskać dokładne informacje, których potrzebujesz tak szybko, jak to możliwe.
Powtarzające się pytanie, które dostajemy regularnie, odnosi się do pozornie dziwnego zachowania, gdy używasz różnych przeglądarek w tym samym systemie lub twojej ulubionej przeglądarki na innym komputerze, a strona nie zachowuje się tak, jak oczekujesz. Być może masz komputer stacjonarny w pracy i tablet Windows do użytku osobistego, a witryny wyglądają i zachowują się zupełnie inaczej, mimo że oba komputery pracują w tej samej wersji systemu Windows i JAWS.
To z pewnością mylące i frustrujące.
Jaka jest tego przyczyna ?
Przed udzieleniem odpowiedzi na to konkretne pytanie, spójrzmy na problem nieco szerzej.
Podczas odwiedzania strony internetowej, jej zachowanie może się różnić w zależności od kilku czynników.
Po pierwsze, strony internetowe mogą otrzymywać informacje o rodzaju przeglądarki, z której korzystasz, aby uzyskać do nich dostęp. Choć staje się coraz mniej powszechny, niektóre witryny nadal będą wyświetlać zupełnie inną, pomniejszoną witrynę, gdy wykryje się przeglądarkę mobilną, taką jak ta na urządzeniach z Androidem i iOS.
W takim przypadku większość przeglądarek mobilnych umożliwia zastąpienie tego domyślnego zachowania wyświetlania tylko  części witryny i pokazuje pełną witrynę „stacjonarną”.
Jeśli chodzi o to, dlaczego uzyskujesz odmienne wrażenia w tym samym systemie operacyjnym na różnych komputerach lub przeglądarkach, najczęstszą przyczyną tej zmiany jest technika zwana „responsywne projektowanie web”, angielskie „Responsive Web Design” lub w skrócie RWD.
Osoby zainteresowane bardziej przyjaznym wyjaśnieniem tej koncepcji, mogą  przeczytać ten artykuł w Wikipedii.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Responsive_web_desiPraktycznie rzecz biorąc, RWD oznacza, że jedna witryna może obsługiwać szereg urządzeń i konfiguracji urządzeń. Jest świetny dla twórców witryn i twórców treści, ponieważ istnieje tylko jedna witryna do utrzymania. Jest to dobre rozwiązanie dla klientów, ponieważ nie musisz martwić się, czy funkcja jest dostępna w wersji odwiedzanej witryny.
Mimo to, RWD może spowodować, że niektóre funkcje będą niewidoczne w zależności od rozmiaru ekranu. Załóżmy na przykład, że odwiedzasz witrynę ze wspólnym menu z linkami do kluczowych sekcji witryny. Jeśli odwiedzasz ze zmaksymalizowanym oknem i ustawionym poziomem powiększenia do 100%, witryna może to wykryć i rozwinąć menu dla Ciebie, dzięki czemu linki i tekst będą łatwiejsze do zlokalizowania. Jeśli jednak twoje okno nie jest zmaksymalizowane lub poziom powiększenia jest niższy niż 100%, witryna może podjąć inteligentną decyzję, aby zwinąć ten wspólny zestaw linków w interesie najlepszego wykorzystania dostępnych stałych obszarów na ograniczonym ekranie. Jeśli witryna w odpowiedni sposób wykorzystuje tekst w swoich linkach, zwykle możesz znaleźć link do rozwinięcia menu. To dobrze, gdy wiesz, co się dzieje, ale jeśli szukasz treści, wiesz, że używasz techniki, takiej jak polecenie Znajdź Jaws lub listę linków, i usłyszysz, że tekst nie został znaleziony, mimo że na pewno tam go zobaczyłeś na innym komputerze lub przeglądarce, może być niepokojący.
Rozwiązanie jest często proste. Możesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie spójnego zachowania wśród przeglądarek i urządzeń, wykonując kilka kroków.
Pierwsze i najważniejsze, upewnij się, że poziom powiększenia w przeglądarce jest ustawiony na 100%. Można to zrobić, wciskając klawisz ALT i przechodząc do opcji widok. Nie wszystkie przeglądarki oferują obecnie pełny pasek menu, ale dostępna będzie opcja powiększenia. W Microsoft Edge możesz nacisnąć
control + 0, aby powrócić do domyślnego poziomu powiększenia 100%.
Po drugie, jeśli Twoja przeglądarka  obsługuje tę funkcję, to dobrym pomysłem jest zmaksymalizowanie okna przeglądarki, na przykład wciskając klawisz Windows + strzałka w górę, dzięki czemu masz dostęp do najbardziej realistycznego widoku ekranu.
Świadomość i umiejętność reagowania na responsywne projektowanie stron internetowych pozwala uzyskać najbardziej spójne i przejrzyste wyniki dla różnych przeglądarek.
**
opracowano na podstawie źródła:
http://blog.freedomscientific.com/responsive-web-design-why-one-site-can-behave-differently-on-different-pcs-and-browsers/
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *