Najczęściej zadawane pytania

Czym jest JAWS?

JAWS, Job Access With Speech, to czytnik ekranu, który zapewnia dostęp do systemu operacyjnego Microsoft Windows, a także wielu popularnych aplikacji do przeglądania stron internetowych, czytania wiadomości e-mail, pracy z dokumentami i arkuszami kalkulacyjnymi i wielu innych. Informacje są wypowiadane na głos, gdy pojawiają się i zmieniają się na ekranie komputera. Oprócz mowy tekst na ekranie może być również wyświetlany w piśmie Braille’a za pomocą kompatybilnego, odświeżalnego wyświetlacza brajlowskiego. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź naszą stronę z informacjami o produkcie JAWS.

Dla kogo jest JAWS?

JAWS jest dla każdego użytkownika komputera, któremu utrata wzroku uniemożliwia zobaczenie zawartości ekranu lub nawigowanie za pomocą myszy.

Czy JAWS jest dostępny w językach innych niż angielski?

JAWS jest dostępny w wielu językach. Polska wersja JAWS jest dostępna na naszej stronie www.sklep.altix.pl.

Z jakimi systemami operacyjnymi współpracuje JAWS?

JAWS instaluje się i współpracuje z systemami Windows 10, Windows 8.1 i Windows 7. Pamiętaj, że w miarę zmian systemu Windows nowe funkcje JAWS mogą nie być dostępne w starszych wersjach systemu Windows.

Z jakimi wersjami pakietu Microsoft Office współpracuje JAWS?

JAWS współpracuje z Microsoft Office 365 lub Microsoft Office 2016 i nowszymi wersjami. JAWS obsługuje również starsze wersje pakietu Office (2013 i 2010), ale nie ma dalszych ulepszeń dla tych starszych wersji. JAWS został przetestowany pod kątem najlepszej wydajności z najnowszymi systemami operacyjnymi Windows i aplikacjami. Wraz z wydaniem nowych wersji produktów Freedom Scientific obsługa starszych programów może nie być kontynuowana.

Jakie przeglądarki internetowe współpracują z JAWS?

JAWS współpracuje z Google Chrome, Mozilla Firefox i Internet Explorer. Rozwijane i udoskonalane jest też wsparcie dla Microsoft Edge.

Czy JAWS może czytać dokumenty PDF?

Tak, JAWS odczytuje dostępne dokumenty PDF. Posiada także opcję optycznego rozpoznawania znaków (OCR), która jest wykonywana na niedostępnych zeskanowanych dokumentach PDF, by można je było odczytać. Jeśli w programie Adobe Reader zostanie otwarty niedostępny plik PDF, JAWS wyświetli okno dialogowe z pytaniem, czy chcesz wykonać rozpoznanie OCR dokumentu. Wybierz Tak, aby JAWS rozpoznał i wyświetlił tekst do czytania.

Czy mogę za pomocą JAWS czytać moje wiadomości e-mail?

Zdecydowanie! Przy projektowaniu JAWS, w sposób Szczególny zajęto się zapewnieniem pełnego dostępu do poczty e-mail, zwłaszcza w programie Microsoft Outlook z Office 365.

Czy JAWS oferuje funkcje powiększania dla użytkowników niedowidzących?

Nie, JAWS jest przeznaczony dla osób, które nie widzą ekranu i potrzebują mowy lub pisma Braille’a, aby uzyskać dostęp do systemu Windows i aplikacji. JAWS oferuje jednak funkcje wizualnego śledzenia podczas czytania stron internetowych i dokumentów PDF, by pomóc widzącym nauczycielom, rodzicom lub testerom lepiej zrozumieć, gdzie na ekranie znajduje się wyraz, który JAWS aktualnie odczytuje.

Jeśli masz wystarczająco duże pole widzenia, by skorzystać z większej liczby funkcji dla słabo widzących, powinieneś rozważyć zakup programu Fusion, który oferuje zarówno funkcje odczytu ekranu JAWS, jak i powiększenia ekranu ZoomText. Wówczas będziesz mógł wykorzystać to, co najlepsze z obu technik pracy, wzrokowej i słuchowej.

Gdzie mogę kupić JAWS?

JAWS jest produkowany przez firmę Freedom Scientific. Jego polska wersja jest dostępna u lokalnego dystrybutora w firmie Altix.

Czy jest dostępna wersja demonstracyjna JAWS?

Tak, podobnie jak inne produkty Freedom Scientific, JAWS może zostać zainstalowany i będzie działał w trybie 40-minutowym. Po wygaśnięciu tego czasu, musisz ponownie uruchomić komputer, by działał ponownie przez 40 minut. A jeśli pojawi się aktualizacja, zaalarmuje cię i pozwoli na aktualizację tak samo, jak w przypadku licencjonowanego oprogramowania.

Właśnie zainstalowałem JAWS, jakie są typowe opcje, na które powinienem zwrócić uwagę, aby spersonalizować JAWS pod moje potrzeby?

Kilka elementów, które powinieneś od razu zacząć dostosowywać, to szybkość, z jaką mówi JAWS; ilość interpunkcji, którą słyszysz; echo klawiszy podczas pisania; automatyczne uruchamianie JAWS po załadowaniu systemu Windows; ilość wypowiadanych informacji podczas poruszania się po menu oraz po oknach dialogowych oraz wybór układu klawiatury na „desktop” dostosowany do klawiatury komputera stacjonarnego lub „laptop” dostosowany do laptopa. Jeśli korzystasz z monitora brajlowskiego, możesz również wybrać, czy tekst ma być wyświetlany w brajlu komputerowym, czy w brajlu literackim albo skrótami.  

Kreator uruchamiania JAWS oferuje wygodny sposób konfiguracji wielu z tych często używanych ustawień, w tym preferencji mowy i brajla, poziom oznajmiania, opcje uruchamiania JAWS i wiele innych.

Kreator uruchamiania otwiera się automatycznie po nowej instalacji JAWS. Można go również otworzyć w dowolnym momencie z menu Pomoc JAWS.

Czy mogę używać JAWS z monitorem brajlowskim?

Tak. JAWS współpracuje z wieloma popularnymi urządzeniami brajlowskimi, w tym z serią monitorów brajlowskich firmy Freedom Scientific o nazwie Focus Blue.

Jeśli muszę użyć myszy fizycznej, czy JAWS może mówić, gdy wskaźnik myszy zmienia swoją pozycję na ekranie?

Domyślnie JAWS nie będzie mówić podczas poruszania myszą. Może się jednak zdarzyć, że trzeba uzyskać dostęp do elementów sterujących w konkretnej aplikacji, które nie są dostępne z klawiatury.

Aby włączyć echo myszy, otwórz Centrum ustawień, naciśnij CTRL + SHIFT + D, aby załadować plik ustawień domyślnych, rozwiń grupę Echo myszy i naciśnij SPACJĘ na Włącz echo myszy.

Po włączeniu JAWS odczytuje tekst pod myszą podczas przesuwania go po ekranie. Jeśli masz problem z utrzymaniem myszy w linii prostej podczas ruchu w pionie lub w poziomie, naciśnij i przytrzymaj klawisz INSERT (lub klawisz CAPSLOCK w układzie laptopa) podczas przesuwania myszy w określonym kierunku, aby zablokować pozycję wskaźnika myszy. Na przykład, jeśli znajdziesz pasek menu lub grupę przycisków, które chcesz eksplorować, możesz nacisnąć i przytrzymać klawisz INSERT podczas przesuwania myszy w prawo. Jeśli przypadkowo poruszysz się lekko w górę lub w dół, wskaźnik myszy pozostanie zablokowany w bieżącej pozycji.

Czy JAWS oferuje wbudowaną pomoc?

Oczywiście! Użyj następujących poleceń, aby uzyskać dostęp do informacji pomocy w dowolnym momencie:

  • Włączanie lub wyłączanie pomocy klawiatury: INSERT + 1 w rzędzie liczb. Gdy pomoc klawiatury jest aktywna, naciśnij dowolną kombinację klawiszy, aby usłyszeć opis polecenia bez faktycznego działania klawisza.
  • Wyświetl pomoc kontekstową: INSERT + F1. Użyj tego polecenia, aby opisać sposób obsługi bieżącej kontrolki lub bieżące okno.
  • Pomoc dotycząca klawiszy skrótu: INSERT + H.  To polecenie wyświetla listę skrótów klawiszowych JAWS, które mogą być przydatne w aplikacji, w której obecnie pracujesz.
  • Pomoc dotycząca klawiszy systemu Windows: INSERT + W.  Zawiera listę najczęściej używanych skrótów klawiszowych Windows.
  • Otwórz główny system pomocy JAWS: F1, gdy fokus jest w głównym oknie aplikacji JAWS. Pomoc JAWS zawiera wiele tematów opisujących sposób korzystania z różnych opcji i funkcji JAWS. W panelu Spis treści użyj STRZAŁKI, aby wybrać temat i naciśnij ENTER, aby go wyświetlić. Użyj klawisza F6, aby poruszać się między oknem tematu a spisem treści. Użyj CTRL + TAB, aby przełączać się między spisem treści, indeksem, wyszukiwaniem i ulubionymi.

Nie pamiętam konkretnego skrótu klawiszowego JAWS, czy istnieje szybki sposób na jego znalezienie?

JAWS zawiera wiele poleceń i rozumiemy, że użytkownicy, a nawet instruktorzy nie mogą ich zapamiętać. Funkcja wyszukiwania poleceń, którą można uruchomić, naciskając INSERT + SPACJA, a następnie J, oferuje szybki sposób zlokalizowania skrótów klawiszowych JAWS, umożliwiając wprowadzenie pełnego lub częściowego opisu polecenia, którego kombinacji klawiszowej nie pamiętasz. JAWS wyświetla listę poleceń pasujących do kryteriów wyszukiwania, pełny opis polecenia i wszystkie powiązane skróty klawiszowe, w tym polecenia brajlowskie, jeśli podłączony jest odświeżalny monitor brajlowski. Więcej informacji i przykładów korzystania z tej funkcji znajduje się w temacie pomocy dotyczącym wyszukiwania poleceń.

Czy JAWS działa z innymi syntezatorami mowy oprócz tego, który już jest dostarczany z JAWS?

Oprócz syntezatora mowy Eloquence (z głosami w językach angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim itd.) oraz Vocalizer Expressive (z głosami dla języka polskiego), które są domyślnie instalowane z JAWS, możesz pobrać głosy Vocalizer Expressive z naszej strony internetowej. Od wersji 2019 JAWS można je też pobrać i zarządzać nimi z menu Opcje, Głosy, Dodaj / usuń głosy. Głosy te są bezpłatne i oferują bardzo dobrą jakość mowy w różnych językach i dialektach. JAWS obsługuje również głosy zawarte w systemie Windows 10, a także syntezatory innych firm korzystających z interfejsu SAPI 5.

Czy JAWS działa z innymi syntezatorami mowy oprócz tego, który już jest dostarczany z JAWS?

Oprócz syntezatora mowy Eloquence (z głosami w językach angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim itd.) oraz Vocalizer Expressive (z głosami dla języka polskiego), które są domyślnie instalowane z JAWS, możesz pobrać głosy Vocalizer Expressive z naszej strony internetowej. Od wersji 2019 JAWS można je też pobrać i zarządzać nimi z menu Opcje, Głosy, Dodaj / usuń głosy. Głosy te są bezpłatne i oferują bardzo dobrą jakość mowy w różnych językach i dialektach. JAWS obsługuje również głosy zawarte w systemie Windows 10, a także syntezatory innych firm korzystających z interfejsu SAPI 5.