Opublikowano Firmware do monitorów brajlowskich Freedom Scientific Focus Blue piątej generacji, wersja 5.82-14.

Opublikowano Firmware do monitorów brajlowskich Freedom Scientific Focus Blue piątej generacji, wersja 5.82-14.

Freedom Scientific, spółka holdingowa Vispero, opublikowała aktualizację oprogramowania sprzętowego swoich monitorów brajlowskich Focus Blue piątej generacji. Są to monitory, które mają przycisk Menu między punktami 1 i 4 na 8-klawiszowej klawiaturze w stylu Perkinsa. Nie należy próbować instalować tej aktualizacji na starszych monitorach brajlowskich Focus 14 Blue 4. generacji, Focus 40 Blue lub Focus 80 Blue. Firmware 5.82-14 wprowadza następujące nowe funkcje i ulepszenia:

Ulepszenia w Notatniku
Notatnik został całkowicie przeprojektowany, aby poprawić wydajność podczas otwierania, edycji i zapisywania plików. Podczas tworzenia plików tekstowych nie jesteś już ograniczony do wielkości pliku 32 kilobajtów, po której osiągnięciu nie można już było wprowadzać tekstu. Pliki fnz, które można czytać i edytować tylko w Notatniku, mają teraz rozmiar około 1 megabajta. Rozmiar plików brf, brl i txt, które możesz edytować, wynosi teraz 10 megabajtów * Możesz także odczytywać pliki o rozmiarze do 100 megabajtów. Podczas otwierania lub usuwania plików możesz teraz używać skrótów klawiszowych Akord + Punkty 1-2-3 i Akord + Punkty 4-5-6, aby przejść na początek i koniec listy plików. Możesz także użyć nawigacji po pierwszym znaku/literze, aby szybko znaleźć żądany plik. Na podstawie opinii użytkowników dodano następujące polecenia:
Wyświetlenie tytułu aktualnie otwartego pliku: Lewy Shift + T (punkty 2-3-4-5).
Wyświetla bieżącą stronę i liczbę stron w pliku (wymaga, aby pliki zawierały znaki podziału strony, które powinny być dostępne w większości sformatowanych książek z usług takich jak BARD): Prawy Shift + P (punkty 1-2-3-4). Przełącz między bieżącym a poprzednio otwartym plikiem: Akord + Kropki 2-4-6. Oprócz kombinacji Prawy Shift + Punkt 4, aby znaleźć następne wystąpienie wyszukiwanej frazy w pliku, możesz użyć funkcji Prawy Shift + Punkt 8, aby znaleźć poprzednie wystąpienie. Lub użyj nowego elementu „Znajdź poprzedni” w menu „Edycja”. Dodano nową pozycję menu „Zaawansowane”, która zawiera następujące elementy mające na celu ułatwienie czytania: Zawijanie słów: Po włączeniu Notatnik nie oddziela słów, które nie mieszczą się w całości na monitorze brajlowskim. Zamiast tego całe słowo zostanie pokazane jako przewijany tekst. To ustawienie jest domyślnie wyłączone. Zamień przyciski przesuwania: Włącz to ustawienie, aby używać prawego przycisku przewijania do przewijania do tyłu i lewego przycisku przewijania do przodu do przewijania pliku. To ustawienie jest domyślnie wyłączone. Nie pokazuj kursora: jeśli to ustawienie jest włączone, kursor pokazany w punktach 7 i 8 zostanie ukryty. Jeśli przycisk ruchu kursora zostanie naciśnięty, kursor pojawi się na krótki czas w miejscu, w którym został naciśnięty. Domyślnie kursor jest zawsze wyświetlany. Nie pokazuj punktów 7 i 8: Domyślnie punkty 7 i 8 są używane do wyświetlania wielkich liter i innych znaków specjalnych. Jednak ukrywanie tych kropek, gdy nie są one widoczne w tekście, zmniejsza rozpraszanie uwagi podczas czytania. To ustawienie jest domyślnie wyłączone.
* Wszystkie pliki, które chcesz edytować, muszą być umieszczone na karcie pamięci w folderze Notes.

Tryb jednoręczny.
Nowa funkcja – „Tryb jednoręczny” – pozwala użytkownikom, którzy nie mogą pisać obiema rękami, obsługiwać wyświetlacze Focus tylko jedną ręką. Użyj menu wyświetlacza, aby włączyć lub wyłączyć tę funkcję. Gdy włączony jest „Tryb jednoręczny”, działa on dla wbudowanych funkcji wyświetlacza Focus, takich jak Notatnik, a także podczas używania Focus do obsługi aplikacji na komputerze lub urządzeniu mobilnym. W trybie jednoręcznym dotknij kolejno kropek lub dowolnej liczby kropek, a następnie naciśnij spację, aby zakończyć wprowadzanie. Np. kolejne wciskanie punktów 1, 2, 3 i 5, a następnie klawisza spacji, spowoduje wpisanie litery „p”. Jeśli musisz wpisać spację podczas pisania, naciśnij dwukrotnie klawisz spacji.
Jeśli chcesz wprowadzić skrót klawiaturowy za pomocą spacji, najpierw naciśnij spację, następnie odpowiednie kropki, a następnie ponownie naciśnij spację. Na przykład, aby przejść na początek pliku, naciśnij spację, następnie kropki 1, 2, 3, a następnie ponownie naciśnij spację.

Parowanie Bluetooth domyślnie nie wymaga już hasła.
Przy pierwszym połączeniu Focus z innym urządzeniem przez Bluetooth, nie musisz już wprowadzać kodu parowania, a połączenie jest natychmiastowe. Jeśli chcesz, aby kod PIN był wymagany za każdym razem, gdy podłączane jest nowe urządzenie, aktywuj nową funkcję „Poproś o kod PIN” w menu ustawień Focus.

Wiadomości flash.
Focus obsługuje teraz wiadomości flash. Są to krótkie powiadomienia informacyjne, które na chwilę pojawiają się na wyświetlaczu. W szczególności takie komunikaty są wyświetlane przez Notatnik podczas niektórych czynności, na przykład, gdy plik został zapisany lub usunięty. Wiadomości flash znikają automatycznie po krótkim czasie, ale możesz je usunąć samodzielnie, naciskając klawisz kursora. Jeśli potrzebujesz więcej czasu, aby zakończyć czytanie wiadomości, naciśnij jeden z przycisków przewijania, aby dłużej utrzymać wiadomości na monitorze.
Domyślnie wiadomości flash są wyświetlane na monitorze przez trzy sekundy, ale można zmienić tę wartość za pomocą nowej pozycji „Czas wiadomości flash”, „Flash Message Time” w menu ustawień monitora Focus.

Aktualizacja oprogramowania dla wyświetlaczy z rodziny Focus piątej generacji.
Etap przygotowawczy:
Przeczytaj całą procedurę przed próbą aktualizacji urządzenia.
Upewnij się, że czytnik ekranu JAWS jest zainstalowany na komputerze, z którego aktualizujesz. Nie wymaga to uruchamiania JAWS bezpośrednio podczas procesu aktualizacji. Upewnij się, że masz kabel USB dołączony do Focus Blue.
Po włączeniu urządzenia naciśnij przycisk Menu (naciśnij dwukrotnie, jeśli urządzenie jest podłączone przez USB i JAWS działa). Następnie naciśnij górny lewy lub prawy klawisz, aby sprawdzić model i aktualną wersję oprogramowania układowego. Po zakończeniu naciśnij prawy przycisk wyboru, aby wyjść z menu.

Proces aktualizacji:
Pobierz plik aktualizacji i zapisz go na swoim komputerze w lokalizacji, w której możesz go łatwo znaleźć, na przykład w folderze Pobrane.
Podłącz wyświetlacz do portu USB w komputerze i poczekaj, aż urządzenie się włączy.
Uruchom plik wykonywalny (.exe) dla swojego urządzenia i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć aktualizację.
Ważne: Nie odłączaj urządzenia od komputera podczas procesu aktualizacji!
Po zakończeniu aktualizacji zostanie wyświetlony monit o ponowne uruchomienie czytnika ekranu, zanim będzie można korzystać z monitora.
Upewnij się, że aktualizacja się powiodła. Aby to zrobić, naciśnij przycisk Menu (naciśnij dwukrotnie, jeśli urządzenie jest podłączone przez USB i JAWS działa). Następnie naciśnij górny lewy lub prawy klawisz, aby sprawdzić wersję oprogramowania.
Możesz pobrać plik, aby zaktualizować oprogramowanie układowe wyświetlaczy Focus Blue piątej generacji do wersji 5.82-14 za pośrednictwem następującego bezpośredniego linku

plik zip

**
źródło:
https://support.freedomscientific.com/Downloads/Focus/Focus5Downloads   
**

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *