Czy można zakończyć zablokowany program/proces bez pomocy JAWS? Jak zakończyć proces aplikacji zawieszonej na pełnym ekranie?

Czy można zakończyć zablokowany program/proces bez pomocy JAWS? Jak zakończyć proces aplikacji zawieszonej na pełnym ekranie?

Czasem zdarza się, że po uruchomieniu jakiegoś procesu lub używając innej aplikacji pełnoekranowej, program przestaje odpowiadać, nasz czytnik ekranu przestaje mówić i trudno się z tego stanu wydostać. Jeśli nie działa skrót Alt + F4, skrót Alt + Tab nie pozwala zminimalizować okna lub wyciągnąć innego na pierwszy plan oraz nie można dostać się do Menedżera zadań, nie znaczy to koniecznie, że potrzebny jest reset. Nie trzeba wylogowywać się i logować ponownie ani ponownie uruchamiać komputera, jeśli wcześniej zabezpieczyliśmy się na tę ewentualność. Zaletą tej metody jest to, że nie będziemy potrzebowali do jej uruchomienia żadnego działającego czytnika ekranu. Wystarczy działająca klawiatura i jednoczesne wciśnięcie trzech klawiszy:
Ctrl + Alt + F4, aby natychmiast zabić proces
Jeżeli klawiatura także się zawiesi, to pozostaje nam jedynie wyłączenie i ponowne włączenie komputera.
Zwykle do zamykania programu na pierwszym planie służy skrót Alt + F4, ale nie działa on zawsze. Można skorzystać z dodatkowego skrótu, dodając do niego Ctrl. Nie jest on jednak domyślnie rozpoznawany przez Windows. Z pomocą przychodzi tu niewielki programik o nazwie SuperF4.
Udaj się na stronę
https://stefansundin.github.io/superf4/
i pobierz program SuperF4, klikając Download (i numer wersji). Uruchom pobrany instalator i przejdź kroki instalacji, klikając Install, Next i Finish. Całość potrwa kilka sekund. SuperF4 pojawi się w zasobniku systemowym. Jeśli go tam nie ma, aplikację można uruchomić z menu Start. Warto przyjrzeć się jego opcjom. Kliknij ikonę SuperF4 prawym przyciskiem, a następnie Options > Autostart. Dzięki temu program będzie uruchamiał się wraz z systemem. Zaznacz Enable, aby włączyć działanie programu.
Teraz, gdy SuperF4 jest włączony, a na pierwszym planie otwarta jest zawieszona (lub jakakolwiek inna) aplikacja, wykonaj skrót Ctrl + Alt + F4. Proces tej aplikacji zostanie natychmiast zabity.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *