Czy istnieje dostępny dla JAWS program szachowy?

Czy istnieje dostępny dla JAWS program szachowy?

Winboard 4.5, to działający w systemie Windows 10 bezpłatny program szachowy, integrujący się automatycznie z czytnikiem ekranu JAWS. Jest przeznaczony dla niewidomych, niedowidzących lub tych, którzy nie mogą używać myszy. Zapewnia komunikaty głosowe o zmianach pozycji i innych możliwych do wyboru ustawieniach na szachownicy. Niewidomi gracze korzystają również z osobnej szachownicy”. Winboard 4.5 zapewnia pełny dostęp z poziomu samej klawiatury do funkcji przenoszenia bierek i uruchamiania pozycji menu. Niedowidzący gracze używają trybu wysokiego kontrastu i dostosowują szachownicę, poziom gry, i większość rozmiarów i kolorów czcionek. Dostępne języki to angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, holenderski i rosyjski. Partie mogą być przeglądane, modyfikowane lub zapisywane w standardowym formacie PGN. Dwa silniki szachowe zapewniają grę i analizę ruchów siły arcymistrza. Możemy połączyć się z bezpłatnym internetowym serwerem szachowym (FICS) i grać z innymi szachistami. Możemy zmodyfikować poziomy oznajmiania czytnika ekranu JAWS oraz w oknie dialogowym „Dźwięk” Winboard w menu „Ogólne”. Pełna dokumentacja znajduje się w podkatalogu „doc” w katalogu programu Winboard na dysku C, na przykład „”c:\WinBoard””.
Podstawowe funkcjonalności programu:
Korzysta automatycznie z JAWS.
Pełny dostęp z klawiatury.
Może połączyć się z bezpłatnym serwerem szachowym FICS, aby grać z innymi użytkownikami na wszystkich poziomach trudności.
Fabrycznie zainstalowane są „silniki szachowe” Fairymax z dodatkiem Fruit i wariantami do gry w szachy do analizy kolejnych posunięć lub analizy całej partii. Każdy silnik UCi lub Winboard można dodać z poprawnymi informacjami o ścieżce dostępu z poziomu programu.
Zapisuje i wczytuje partie szachowe i pozycje bierek na szachownicy w standardowych formatach plików tekstowych PGN lub FEN używanych w szachach.
Regulowany rozmiar szachownicy, kontrast i kolor dla osób niedowidzących.
Link do pobrania instalatora programu WinBoard znajduje się na stronie:
https://sourceforge.net/projects/winboard45forja/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *