Chwyć dwie sroki za ogon, czyli rozdzielanie dźwięków w JAWS i Fusion 2022.

Chwyć dwie sroki za ogon, czyli rozdzielanie dźwięków w JAWS i Fusion 2022.

JAWS i Fusion 2022 wśród wielu nowości, oferują dwie nowe funkcje audio, które pomagają zwiększyć wygodę i szybkość pracy: są to rozdzielacz dźwięku i wybór karty dźwiękowej.

Rozdzielacz dźwięku.
Dzięki tej funkcji użytkownicy stereofonicznych zestawów słuchawkowych lub głośników mogą przekazywać całą mowę JAWS lub Fusion do jednego ucha, jednocześnie kierując dźwięk z bieżącej aplikacji do drugiego ucha. Ułatwia to kontynuowanie pracy z JAWS podczas śledzenia spotkania Zoom lub Teams, rozmowy Skype lub filmu na YouTube, czytanie tekstu, dostosowywanie ustawień i wykonywanie innych zadań podczas uczestniczenia w spotkaniach lub szkoleniach.
Aby rozdzielić dźwięk:

 1. Naciśnij INSERT + SPACJA, a następnie V, aby uaktywnić warstwę głośności.
 2. Naciśnij B, (balans), a następnie wykonaj jedną z poniższych czynności:
 • Naciśnij strzałkę W LEWO, aby przekierować mowę JAWS w lewo, a dźwięk z bieżącej aplikacji w prawo.

 • Naciśnij strzałkę W PRAWO, by przekierować mowę JAWS w prawo, a dźwięk z bieżącej aplikacji w lewo.

 • Naciśnij strzałkę W GÓRĘ, by przywrócić zarówno mowę JAWS, jak i dźwięk aplikacji na obu kanałach.

To ustawienie obowiązuje do czasu jego zmiany lub ponownego uruchomienia JAWS.

Sugerowane przez Freedom Scientific zestawy słuchawkowe do użytku z funkcją rozdzielacz dźwięku.
Poniżej znajduje się lista sugerowanych zestawów słuchawkowych, przetestowanych przez użytkowników JAWS, które powinny współpracować z funkcją rozdzielacz dźwięku. Freedom Scientific w żaden sposób nie promuje tych urządzeń, wymienione są wyłącznie w celach informacyjnych. Wybierając zestaw słuchawkowy, należy koniecznie upewnić się, że jest to zestaw stereo, a nie mono. Wszystkie wymienione tutaj zestawy słuchawkowe to urządzenia stereo. Chociaż niektóre zestawy słuchawkowe Bluetooth współpracują z funkcją rozdzielacz dźwięku, to te, które są podłączane za pomocą sprzętowych adapterów USB (odbiorników USB), są prostsze w konfiguracji i działają stabilniej.

 1. Microsoft LifeChat LX-3000 z mikrofonem (przewodowe), około 130 zł.
  Ten zestaw słuchawkowy zawiera zintegrowane przyciski do regulacji głośności oraz wyciszania/wyłączania dźwięku.
 2. V7 HU521-2NP z mikrofonem na wysięgniku,przewodowe USB, około 100 zł.
 3. Samson Q2U zestaw do nagrywania podcastów – Mikrofon dynamiczny USB/XLR, przewodowy, około 350 zł.
  Ten mikrofon jest na statywie, który zapewnia obsługę bez użycia rąk. Do mikrofonu można podłączyć standardowy zestaw słuchawkowy 3,5 mm, który dobrze współpracuje z funkcją dzielenia dźwięku.
 4. Plantronics – zestaw słuchawkowy Blackwire 3320 USB z mikrofonem na wysięgniku, około 180 zł.
  Ten zestaw słuchawkowy zawiera przyciski do regulacji głośności i wyciszania/wyłączania dźwięku.
 5. Sennheiser SC 165 Zestaw słuchawkowy USB z mikrofonem na wysięgniku, około 240 zł.
  Ten zestaw słuchawkowy zawiera przyciski do regulacji głośności oraz wyciszania/wyłączania dźwięku. Nieużywany mikrofon można dyskretnie złożyć pod pałąkiem na głowę.
 6. Bezprzewodowy zestaw słuchawkowy Logitech H800 Bluetooth, około 480 zł.
  Ten zestaw słuchawkowy działa jako urządzenie Bluetooth lub bezprzewodowo za pomocą dołączonego adaptera USB. Zawiera również elementy sterujące odtwarzaniem/pauzą, zwiększaniem/zmniejszaniem głośności oraz przewijaniem do przodu/do tyłu. Przycisk odtwarzania/pauzy może być również używany do odbierania/kończenia połączenia.
 7. Bezprzewodowy zestaw słuchawkowy Logitech H600, około 320 zł.
  Ten zestaw słuchawkowy zawiera Bluetooth i adapter (odbiornik) sprzętowy USB, ale opcja dzielenia dźwięku działa tylko podczas korzystania z adaptera sprzętowego.

Wybierz kartę dźwiękową do odtwarzania mowy.
W niektórych przypadkach Windows może przełączyć się na inne urządzenie dźwiękowe, powodując utratę mowy JAWS lub Fusion. Na przykład może się to zdarzyć, gdy podłączasz inne urządzenie dźwiękowe, które staje się nowym urządzeniem domyślnym lub gdy używasz zestawu słuchawkowego Bluetooth i rozpoczynasz połączenie w aplikacji Teams lub Zoom, powodując, że system Windows przełącza urządzenie dźwiękowe. Jeśli wystąpią takie sytuacje, możesz teraz nacisnąć INSERT+SPACJA, po czym V, a następnie C, by otworzyć nową warstwę karty dźwiękowe. W tej warstwie użyj STRZAŁEK w GÓRĘ lub W Dół, by przejść cyklicznie po wszystkich kartach dźwiękowych dostępnych w Twoim systemie. JAWS próbuje oznajmić każdą kartę dźwiękową, gdy na nią przejdziesz. Po znalezieniu karty dźwiękowej, której chcesz używać do mowy, naciśnij ESC, by opuścić warstwę. Zwróć uwagę, że lista dostępnych urządzeń jest zapętlona, więc dalsze naciskanie STRZAŁKI W DÓŁ spowoduje cykliczne przechodzenie po nich wszystkich.

Odwiedź stronę jaws.altix.pl i przeczytaj artykuł
JAWS 2022 – Rozdzielacz dźwięku
aby dowiedzieć się więcej o rozdzielaniu dźwięku i funkcjach karty dźwiękowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *