Czy na jednym komputerze można jednocześnie używać JAWS i NVDA?

Czy na jednym komputerze można jednocześnie używać JAWS i NVDA?

Wyjaśniam, dlaczego razem z NVDA obecnie używam również JAWS 2019.
autor: david goldfield
4 listopad 2018
Początkowo byłem użytkownikiem czytnika ekranu JAWS od chwili, kiedy pojawiła się jego wersja 1.0.
Nie kupiłem go w tym czasie, ale produkt ukazał się wtedy, kiedy pracowałem dla Blazie Engineering w latach 90-tych.
Blazie Engineering był dystrybutorem wielu produktów firm trzecich, takich jak czytniki ekranu i syntezatory mowy, a firma sprzedawała JAWS dla DOS, gdy po raz pierwszy zacząłem tam pracować.
Kiedy ukazał się JAWS dla Windows lub JFW, jak to czasami nazywano, firma Blazie od razu otrzymała kopię czytnika ekranu.
W styczniu 1995 roku musiałem usunąć migdałki i przez dwa tygodnie nie pracowałem.
Przez te dwa tygodnie rekonwalescencji, miałem przyjemność rozpakować pudełko, zainstalować i nauczyć się JFW 1.0, i naprawdę polubiłem to oprogramowanie.
Po tym, jak opuściłem firmę, kupiłem własną licencję, ale pozwoliłem jej wygasnąć podczas używania wersji 6.
Później zacząłem używać NVDA i odkryłem, że był to całkiem niezły czytnik ekranu.
Latem 2009 roku zacząłem używać wyłącznie NVDA na moim komputerze domowym i byłem z niego bardzo zadowolony.
W dalszym ciągu oferuje kilka fajnych funkcji i korzyści, których nie ma w JAWS i dla moich potrzeb uznałem, że jest to więcej niż zadowalające.
 W tym czasie pracowałem jako szkoleniowiec dla Associated Services for Blind, gdzie agencja aktualizowała swoje licencje JAWS.
Nowe wersje JAWS wciąż były wydawane, a ja byłem na bieżąco z tym, co zostało dodane do czytnika ekranu.
Kiedy opuściłem ASB i zacząłem pracować w Comcast jako członek ich zespołu ds. Dostępności, mogłem nadal używać JAWS z bieżącą licencją, która zawsze była uaktualniana.
Ponieważ wciąż używałem JAWS i dowiadywałem się coraz więcej o nowo dodanych funkcjach wprowadzanych do każdej rocznej aktualizacji, zacząłem natrafiać na funkcje dodane przez JAWS, ale które nie były dostępne w NVDA.
Dzięki takim produktom jak Microsoft Office, oferujący model rocznych subskrypcji z pakietami Office 365, naprawdę chciałem zobaczyć ofertę Freedom Scientific podobnego pakietu skierowanego do użytkowników produktów tej firmy.
Wraz z wydaniem JAWS 2019 FS (obecnie część Vispero, dawniej VFO Group) ogłosiła, że pakiety subskrypcji będą dostępne dla niektórych rodzajów oprogramowania, przy czym JAWS będzie pierwszym.
Byłem bardzo podekscytowany, ponieważ mogłem teraz zapłacić tylko 90,00 $ (nieco więcej z lokalnym podatkiem od sprzedaży), aby natychmiast uaktualnić moją starą licencję do nowej, odświeżonej licencji JAWS 2019.
Dziś rano odwiedziłem E-sklep Freedom Scientific, znalazłem stronę z roczną licencją JAWS, umieściłem ją w moim koszyku, a następnie dokonałem zakupu.
Natychmiast otrzymałem dwa e-maile, jeden potwierdzający moje zamówienie i drugi e-mail zawierający link do pobrania i aktywacji zakupionego oprogramowania.
Otworzyłem link i pobrałem mały plik, który następnie pozwolił mi pobrać i aktywować oprogramowanie.
Uruchomiłem program i, bez żadnych kłopotów, JAWS został pobrany, zainstalowany i aktywowany na moim komputerze.
Proces był niesamowicie prosty i po ponownym uruchomieniu komputera pulpit zawierał ikonę JAWS 2019, pozwalającą uruchomić czytnik ekranu.
Dodatkową korzyścią jest to, że osoby, które subskrybują wcześniej, otrzymałem ponad rok użytkowania, ponieważ moja subskrypcja wygasa oficjalnie 31 stycznia 2020 r., Dając mi prawie czternaście miesięcy rzeczywistego wykorzystania.
 Teraz porozmawiam o tym, dlaczego zdecydowałem się ponownie zacząć używać JAWS na domowym komputerze.
Chociaż zawsze byłem bardzo zadowolony z NVDA i nadal będę go polecał i popierał, to były pewne funkcje i zalety, które oferuje JAWS, a których obecnie nie posiada  NVDA, które bardzo chciałem mieć na domowym komputerze.
W szczególności te funkcje to:
*Możliwość kopiowania części strony internetowej do wiadomości e-mail z zachowanym formatowaniem, w tym linkami i nagłówkami.
Często przesyłam różne artykuły i informacje prasowe do listy mailingowej dla grupy użytkowników komputerów Philadelphia dla osób niewidomych i niedowidzących.
Artykuły te zazwyczaj zawierają linki i nagłówki, które wolałbym zachować w wiadomości e-mail.
JAWS może zachować formatowanie fragmentów strony internetowej, które są kopiowane, a następnie wklejane do innych dokumentów lub wiadomości e-mail.
Obecnie NVDA nie ma tej możliwości.
Przez pewien czas używałem Window-Eyes jako wspomagającego czytnika ekranu, aby wykonać to zadanie, ale ten produkt nie jest już rozwijany.
To była decyzja podjęta przez VFO w zeszłym roku, z którą nadal zdecydowanie się nie zgadzam, ponieważ zmniejszyło to liczbę oferowanych czytników ekranu.

*Możliwość klawisza szybkiej nawigacji do zawijania kursora.
Załóżmy na przykład, że strona internetowa zawiera pięć nagłówków, a mój wirtualny kursor znajduje się u dołu strony.
W NVDA naciśnięcie litery H powoduje, że NVDA informuje mnie, że na stronie nie ma więcej nagłówków.
Jest to oczywiście poprawne.
Jednak w przypadku JAWS, naciśnięcie litery H spowoduje, że kursor przewinie się z powrotem na górę strony, przenosząc fokus do pierwszego nagłówka.
Sądzę, że tę funkcję można wyłączyć dla tych użytkowników, którzy nie chcą, aby nawigacja była zawijana, ale uznałem to za przydatną funkcję, chociaż nie konieczną.

*Responsywność.
Używając Espeak, który jest wciąż moim ulubionym syntezatorem, NVDA jest dość responsywny.
Przez responsywność rozumiem opóźnienie pomiędzy naciśnięciem klawisza a usłyszeniem litery, cyfry lub znaku, który został wciśnięty.
Jeszcze ważniejsze jest opóźnienie w oznajmianiu podczas naciskania klawiszy strzałek w celu przejrzenia strony internetowej, wiadomości e-mail lub dokumentu.
Ponownie, prawie we wszystkich przypadkach NVDA jest dość responsywny, gdy używa do tego Espeak.
Kiedy używam legalnie pozyskanych sterowników dla głosów Eloquence i Nuance (takich jak Tom i Samantha), responsywność poprawia się jeszcze bardziej, zapewniając wydajność prawie tak dobrą, jak w przypadku JAWS.
Zauważ, że powiedziałem „”prawie””. Kiedy używam NVDA z Eloquence lub Nuance, reakcja jest całkiem dobra i byłaby wystarczająco szybka, by zadowolić prawie każdego użytkownika syntezatorów mowy.
Jednakże, jeśli mam być szczery, muszę powiedzieć, że reakcja w przypadku JAWS jest jednak nieznacznie szybsza podczas przeglądania strony internetowej i nawigacją za pomocą klawiszy strzałek.
Czy jest to znacząca różnica? Dla mnie nie jest, ale wciąż jest to dość zauważalne.
Jednak przeglądanie dokumentów Worda za pomocą NVDA, przynajmniej na moim domowym komputerze, to trochę inna sprawa.
Responsywność podczas nawigacji za pomocą klawiszy strzałek jest zauważalnie wolniejsza, niż podczas wykonywania tych samych poleceń w innych programach.
Mój komputer roboczy, który ma o wiele więcej pamięci RAM i bardziej wydajne podzespoły, nie wykazuje takiego opóźnienia.
Mój zdecydowanie wolniejszy Dell OptiPlex, z 8 GB pamięci RAM, wykazuje opóźnienia, które uważam za denerwujące i, szczerze mówiąc, niedopuszczalne.
Kiedy tworzę dokumenty przy pomocy darmowego Libreoffice Writer, responsywność jest taka, jaka powinna być.
Korzystając z JAWS 2019 na moim domowym komputerze, responsywność w programie Word, choć wciąż nieco wolniejsza w porównaniu z innymi programami, jest całkiem dobra i zdecydowanie do przyjęcia, co czyni dla mnie JAWS atrakcyjną alternatywą, podczas korzystania z programu Microsoft Word.

*Analizator tekstu.
Dla mnie jest to jedna z cech, która sprawia, że ​​JAWS jest opłacalne.
Jeśli tworzę dokument, w którym poprawne formatowanie jest nie tylko pożądane, ale istotne, wolałbym używać JAWS z Microsoft Word.
Pozwala mi to łatwo śledzić zmiany formatowania i błędy, takie jak zmiany czcionki, koloru, niedopasowanych spacji i innych znaków interpunkcyjnych itd.
Jest bardzo konfigurowalny i łatwy w użyciu.
NVDA obecnie nie oferuje tej możliwości.

Jeśli mamy porównać dwa czytniki ekranu, aby określić, który z nich zawiera więcej funkcji, uważam, że JAWS jest oczywistym zwycięzcą.
Nie warto debatować. W chwili pisania tego tekstu JAWS jest bardziej funkcjonalny niż NVDA.
Zawsze to wiedziałem i akceptowałem.
Jednak, choć nie jestem niezadowolony z NVDA, faktem jest, że jest tylko kilka funkcji, których obecnie brakuje NVDA, które mogłyby zapewnić korzyści takie same, jakie mają użytkownicy JAWS.
Powiem również, że NVDA nadal oferuje funkcje, które nie są obecnie oferowane w JAWS.
Przykłady obejmują:
*Jest darmowy.
Jest to dość oczywiste. Przyznam też, że to, że oprogramowanie jest darmowe, nie musi oznaczać, że jest dobre.
Jednak w przypadku NVDA, chociaż brakuje mu niektórych bardziej zaawansowanych funkcji JAWS, nadal jest bardzo dobrym i funkcjonalnym czytnikiem ekranu.
Oznacza to również, że kolejne aktualizacje, średnio co kwartał, są również bezpłatne dla użytkownika.
Zatem nie ma żadnych SMA, za które trzeba zapłacić lub które można utracić.

*Istnieje wersja przenośna.
NVDA można uruchomić z dowolnego folderu na dysku twardym bez instalacji.
W ten sam sposób Można również uruchomić NVDA z dowolnego zewnętrznego napędu, na przykład dysku USB.
Oznacza to, że możesz NVDA przenieść niemal na dowolny komputer z systemem Windows i uruchomić go bez konieczności wcześniejszej instalacji.

*Dźwięki paska postępu.
Jest to coś, co NVDA ma od samego początku.
Window-Eyes ostatecznie dodał tę funkcję i jest to funkcja, którą chciałbym znaleźć w JAWS.
Zasadniczo, jeśli wykonujesz zadanie, takie jak pobieranie lub kopiowanie pliku, JAWS może okresowo odczytać postęp w procentach, na przykład 20%, 40% itd.
Kiedy słyszysz, że JAWS mówi 100 procent, wtedy wiesz, że zadanie jest zakończone.
To jest przydatna funkcja, którą w NVDA również można dodać.
Jednak NVDA może również oznajmiać pasek postępu jako rosnące dźwięki.
Zamiast słyszeć oznajmiane komunikaty, słyszysz krótkie dźwięki o rosnącej wysokości, gdy zadanie zbliża się do końca.
Kiedy ton osiąga najwyższy poziom, wtedy wiesz, że zadanie jest skończone.
Wprawdzie nie jest to skuteczne lub pomocne dla użytkowników niesłyszących lub mających poważne problemy ze słuchem.
Jednak przyzwyczaiłem się do tej funkcji i naprawdę chciałbym, aby JAWS ją wdrożył.
Teraz, gdy staję się bardziej użytkownikiem JAWS, zasugeruję to Vispero.

*Współpracuje z Kaspersky.
Ci z was, którzy nie korzystają lub nie chcą mieć nic wspólnego z narzędziami bezpieczeństwa Kaspersky, nie będą o to dbać.
Używam jednak Kaspersky Antivirus i chociaż nie działa idealnie z NVDA, działa dość dobrze, ponieważ jestem w stanie kontrolować program.
JAWS jest, szczerze mówiąc, całkowicie ślepy na jakiekolwiek kontrolki w oknach programu Kaspersky, czyniąc go całkowicie niedostępnym dla użytkownika JAWS.
Jest to kolejna kwestia, na którą chcę zwrócić uwagę Vispero.

*Prostszy interfejs.
JAWS napotyka na ten sam problem, z którym teraz zmaga się system Windows 10.
W systemie Windows wszystkie ustawienia były dostępne w Panelu sterowania.
System Windows 10 nadal oferuje Panel sterowania, ale ma teraz nową aplikację Ustawienia, dającą dostęp do większości funkcji i ich ustawień.
Jednak niektóre ustawienia nie zostały jeszcze przeniesione do aplikacji Ustawienia, więc nadal potrzebujesz Panelu sterowania do niektórych ustawień, chociaż aplikacja Ustawienia próbuje połączyć się z elementami Panelu sterowania, gdzie to możliwe.
JAWS ma Centrum Ustawień, wcześniej znane jako Menedżer konfiguracji, w którym znajduje się wiele ustawień JAWS.
Podobnie jak w aplikacji Ustawienia systemu Windows 10 możesz także wyszukiwać potrzebnych ustawień.
Jednak, podobnie jak w systemie Windows 10, JAWS nie ma dokładnie wszystkich ustawień, których możesz szukać w swoim Centrum Ustawień, takich jak zmiana głosów lub parametrów mowy, a także inne ustawienia.
Zamiast tego należy otworzyć okno JAWS i otworzyć menu Opcje lub Narzędzia dla tych elementów.
Natomiast po uruchomieniu NVDA wciskamy insert-N dla menu NVDA, strzałkę w dół do Settings, wciskamy enter i wszystkie ustawienia czytnika ekranu są dostępne.
Aby być uczciwym, NVDA jest znacznie nowszym i co prawda prostszym czytnikiem ekranu, więc możesz argumentować, że te dwa czynniki sprawiają, że interfejs jest łatwiejszy w zarządzaniu.
JAWS istnieje już od 1995 roku, więc mieli jedenaście lat więcej na dodawanie kolejnych funkcji.

*Naciśnięcie przycisku Home lub End odczytuje znak pod kursorem.
Kiedy używasz NVDA, naciśnięcie klawisza Home zawsze mówi pierwszy znak w bieżącym wierszu, co uważam za bardzo pomocne.
JAWS robi to podczas korzystania z Microsoft Word, ale wydaje się, że nie robi tego w innych aplikacjach i myślę, że powinien.
W rzeczywistości nie mogę znaleźć sposobu na zmianę zachowania klawisza Home, chyba że znasz odpowiedni skrypt.
Wielu użytkowników JAWS będzie zapewne chciało wskazać jakąś funkcję JAWS, o której nie wspomniałem, a która nie jest dostępna w NVDA.
Oczywiście jest ich wiele, ale wymieniłem te, na których osobiście najbardziej mi zależy.

*Znaczniki położenia.
Znaczniki położenia to funkcja, z której mogę skorzystać, ale nie mam teraz ochoty jej używać, ale mogę zmienić zdanie, gdy zacznę używać Jaws częściej w domu.
NVDA rzeczywiście ma dodatek do znaczników położenia, ale nie jest tak intuicyjny i łatwy w użyciu, jak w przypadku JAWS.

*Elastyczne przeglądanie sieci web.
Elastyczne przeglądanie sieci web to kolejna funkcja specyficzna dla JAWS, której nie potrzebuję, ale której mogę używać częściej, gdy ponownie zacząłem używać JAWS na domowym komputerze.

Domyślam się, że zasadnicze pytanie jest takie, czy zmieniam czytnik ekranu i użyję JAWS jako głównego czytnika ekranu na moim komputerze.
Moja szczera odpowiedź, właśnie teraz, jest taka, że ​​nie jestem pewien.
Jednak nawet jeśli przełączę się na JAWS, prawdopodobnie będą wciąż zadania, w których nadal będę potrzebował pomocy NVDA, na przykład w uzyskiwaniu dostępu do Kaspersky.
W rzeczywistości dobrze jest mieć co najmniej dwa czytniki ekranu, wraz z kilkoma przeglądarkami internetowymi, jeśli to możliwe, aby poradzić sobie z wyzwaniami dostępności lub barierami, które możesz napotkać, gdy jedna kombinacja czytnika ekranu i przeglądarki może okazać się bardziej skuteczny niż inna.
Będę również nadal wspierać i promować NV Access, zarówno poprzez wkład finansowy, jak i kontynuując rozpowszechnianie informacji o ich bezpłatnym i doskonałym czytniku ekranu.
 Na razie cieszę się z rozpoczęcia korzystania z JAWS i ponownego sprawdzania jego funkcji.
Zamierzam nadal blogować więcej na temat tej rozpoczętej i trwającej przygody z JAWS, i chciałbym przeczytać twoje komentarze na temat tego postu.
**
Opracowano na podstawie:
https://davidgoldfield.wordpress.com/2018/11/04/along-with-nvda-im-also-using-jaws-2019-heres-why/.”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *