Nakładka dostępności AccessiBe wyłącza dostępność sklepu internetowego Focus on The Family dla czytnika ekranu JAWS.

Nakładka dostępności AccessiBe wyłącza dostępność sklepu internetowego Focus on The Family dla czytnika ekranu JAWS.

Zastrzeżenie

Poniższa informacja zawiera wyłącznie opinie autora opartą na jego doświadczeniach z nakładką AccessiBe.

Wstęp

Od dłuższego czasu znałem i słuchałem niektórych słuchowisk wyprodukowanych przez Focus on The Family. Wiele lat temu surfowałem po internecie w okresie świątecznym i natknąłem się na ich adaptację „Opowieści wigilijnej”. Wszyscy znamy klasyczną historię o tym, jak skąpy Ebenezer Scrooge został nawiedzony przez trzy duchy i doznał cudownego nawrócenia w wyniku tych odwiedzin. Pomimo tego, że wiedziałem już, jak ta historia się zakończy, byłem bardzo poruszony tą konkretną adaptacją i prawie miałem łzy w oczach podczas sceny finałowej. Nigdy nie zapomniałem tej adaptacji i czule wspominałem ją w każde Boże Narodzenie, odkąd ją pierwszy raz usłyszałem.
W zeszłym tygodniu ponownie przypomniałem sobie tę adaptację i postanowiłem odwiedzić ich sklep internetowy, aby zobaczyć, czy mogę ją znaleźć jako plik audio do pobrania. Nie tylko był dostępny, ale wraz z innymi nagraniami był w sprzedaży. Zdecydowałem się również na zakup pełnego zestawu słuchowisk Opowieści z Narnii, ponieważ wcześniej słyszałem ich wersję „Siostrzeńca czarodzieja” i pomyślałem, że jest fantastyczna. AccessiBe wchodzi do gry. Wielu z Was zna AccessiBe. Tym, którzy nie wiedzą wyjaśniam, że firma AccessiBe oferuje nakładkę, którą właściciel może dodać do swojej witryny sieci Web, co rzekomo może pomóc w uczynieniu tej witryny bardziej dostępną. Ten produkt nie jest darmowy, więc organizacje zainteresowane korzystaniem z tej usługi muszą za niego zapłacić. Słyszałem i czytałem o problemach, które spowodowała ta nakładka. Dla przykładu, Adrian Roselli napisał szczegółowy wpis na blogu na temat tej usługi. Ponadto odcinek 105 podcastu Mosen at Large zawiera dogłębną analizę dotyczącą kontrowersyjnego charakteru tej nakładki. Chociaż rozumiałem powody obaw wyrażanych przez tych, którzy używali tej nakładki, do zeszłego tygodnia nie miałem z nią żadnych osobistych problemów. To się zmieniło, gdy próbowałem kupić te adaptacje audio w sklepie internetowym Focus on The Family. Podczas pierwszego zakupu Opowieści z Narnii zdecydowałem się skorzystać z systemu PayPal w celu sfinalizowania zakupu. Jednak kupując dodatkowe słuchowiska, zdecydowałem się wypróbować przepływ zamówień na stronie Focus on the Family, aby zobaczyć, jak to jest, zamiast korzystać z PayPala. Ku mojemu zdziwieniu odkryłem, że pola edycyjne do wprowadzania informacji o mojej karcie kredytowej nie były widoczne dla mojego czytnika ekranu. Używam JAWS 2022 z przeglądarką Brave. Nie było absolutnie żadnej możliwości, abym mógł zrealizować zamówienie za pomocą formularza karty kredytowej, ponieważ nie mogłem znaleźć sposobu, aby przenieść fokus na pola edycji. Odkryłem wtedy, że włączony był tryb, który nazywali „trybem czytnika ekranu”. Być może nieumyślnie go aktywowałem, ale zdecydowałem się go dezaktywować, aby sprawdzić, czy odczuję jakąś zauważalną różnicę. Zszokowany stwierdziłem, że wyłączenie tego trybu pozwoliło na udostępnienie formularza zamówienia dla mojego czytnika ekranu. Chociaż nie było to idealne doświadczenie, udało mi się nawigować po formularzu zamówienia i wprowadzić dane mojej karty kredytowej. Ponadto zauważyłem, że kilka linków, które były nieoznaczone podczas korzystania z AccessiBe, zostały faktycznie oznaczone, gdy AccessiBe był wyłączony. To nie był tylko przypadek, kiedy AccessiBe wpłynął na dostępność witryny. W tym przypadku AccessiBe uczynił stronę internetową mniej dostępną niż z wyłączoną nakładką. 21 grudnia wysłałem następujący e-mail do Focus on The Family.

„Witaj.

Właśnie złożyłem zamówienie na cyfrową edycję kompletnego zestawu Opowieści z Narnii. Nie ma problemu z zamówieniem i ogromnie nie mogę się doczekać przesłuchania go w całości. Mój komentarz dotyczy twojej okropnej nakładki ułatwień dostępu. Jestem niewidomy i używam czytnika ekranu i zauważyłem, że masz możliwość włączenia jednej z tych nakładek. Generalnie wolę ich nie używać, ale zdałem sobie sprawę, że w jakiś sposób zostało to włączone. Ta nakładka pogarsza wrażenia użytkowników czytników ekranu. Pola edycyjne dla wpisu karty kredytowej nie są widoczne. Oznacza to, że po włączeniu nakładki jestem całkowicie zablokowany i nie mogę dokonać zakupu, co moim zdaniem nie jest pożądanym doświadczeniem dla któregokolwiek z użytkowników. Odkryłem to, gdy próbowałem zamówić cyfrową wersję kolekcji Opowieści z Narnii. Jak na ironię obejście polegało na wyłączeniu nakładki, która w rzeczywistości sprawiła, że przepływ zamówienia był znacznie bardziej dostępny. Wybór opcji PayPal również zadziała, ponieważ pozwala użytkownikom ominąć przepływ zamówień i korzystać z PayPal, który jest dość dostępny. Ponadto włączenie nakładki powoduje, że niektóre linki stają się nieoznaczone. Wyłączenie nakładki faktycznie sprawiło, że te linki stały się dostępne. Jeśli chcesz, aby zweryfikować mój raport, przejdź samodzielnie przez przepływ zamówień za pomocą czytnika ekranu i włącz okropną nakładkę. Nie będziesz w stanie zrealizować zamówienia. Pozbądź się tej nakładki. Jestem pewien, że AccessiBe obiecała, że jeśli pozwolisz im umieścić tę niewielką ilość kodu JavaScript na swojej stronie, Twoja witryna będzie dostępna i unikniesz groźby procesów sądowych. Te twierdzenia są nieprawdziwe. Stworzenie strony internetowej zgodnej z wytycznymi WCAG sprawi, że będzie ona w pełni dostępna dla wszystkich, bez potrzeby marnowania ciężko zarobionych pieniędzy na nakładkę, która tylko degraduje, a w niektórych przypadkach uniemożliwia dostęp do witryny waszego sklepu internetowego. Używam Windows 10 Pro 21H2, Brave 96 jako mojej przeglądarki i JAWS 2022 jako mojego czytnika ekranu. Skontaktuj się ze mną, jeśli masz dodatkowe pytania. Na zakończenie chciałbym serdecznie podziękować za wyprodukowanie tak doskonałej adaptacji audio. Znam Twoją pracę od wielu lat i bardzo się cieszę, że jest dostępna w wersji cyfrowej.”

22 grudnia otrzymałem następującą odpowiedź od Focus on The Family.

„David, Dziękuję za skontaktowanie się z Focus on the Family. Twoje zainteresowanie naszą działalnością jest bardzo mile widziane. Przykro nam słyszeć o trudnościach, jakie napotkałeś na naszej stronie internetowej i korzystaniu z dostępnej funkcji. Twoje uwagi i opinie zostały wzięte pod uwagę i przekazane do odpowiedniego działu w celu dalszej analizy. Zapewniamy, że zawsze szukamy sposobów na ulepszenie naszych usług. Należy pamiętać, że ograniczamy się do tego, co jesteśmy w stanie zapewnić na naszej stronie internetowej, ponieważ korzystamy z platformy innej firmy, która pomaga nam w procesie składania zamówień i transakcji. Jednak nasz dział IT szuka sposobów na ulepszenie naszej strony internetowej, aby była bardziej dostępna. Proszę przyjąć nasze przeprosiny za napotkane niedogodności i utrudnienia. Jeszcze raz dziękujemy za e-mail i pomocne sugestie. Daj nam znać, czy możemy pomóc w jakikolwiek inny sposób. Błogosławieństwa Bożego i Wesołych Świąt!”

Wniosek

W tym miejscu chcę powiedzieć, że nie obwiniam Focus on The Family za to, co ta nakładka zrobiła z ich witryną internetową. Możliwe, że mieli niewielką lub żadną wiedzę na temat dostępności i prawdopodobnie zdecydowali się zapłacić za tę nakładkę, ponieważ naprawdę myśleli, że poprawi to dostępność ich witryny. Mam jednak szczerą nadzieję, że zbadają moją skargę i natychmiast anulują subskrypcję AccessiBe, ponieważ jasne jest, że nakładka obniżyła poziom dostępności tej witryny. Gdyby twórcy stron internetowych publikowali witryny zgodne ze standardami WCAG, nie byłoby potrzeby stosowania tych nakładek.

autor: David Goldfield, grudzień 2021

źródło:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *